6 Kritik Metrik: Bitcoin Fiyatı Bu Rakamlara Gidiyor!

Bitcoin, 2023 yılının büyük bir bölümünde 30 bin dolar ya da civarında işlem gördü. Yıl boyunca, şu anda hala devam eden bir yükseliş trendi kanalı oluştu. Destek kırılmadan kalırsa, BTC 42 bin dolar seviyesine veya bu seviyede yer alan paralel kanalın tepesine itecek.

Bitcoin için son iki yıl

2023 yılı Bitcoin için farklı geçiyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde 2022’de olduğu gibi aynı acı verici düşüşler yok. Ancak piyasa hala sıkıcı durumda. Diğer taraftan yatay fiyat hareketleri devam ediyor. Bitcoin aylardır çoğunlukla 30.000 dolar seviyesinde seyrediyor. Ancak genel olarak bir yükseliş trendinde kalmıştır. Yükseliş trendleri bir dizi yüksek ve düşük seviye olarak tanımlanır.

Çoğu zaman bu yükseliş trendleri, gün içi dip seviyelerin altına bir trend çizgisi çizilerek desteklenir. Fiyat hareketine bağlı olarak, bazen paralel bir kanal oluşarak her iki uçta hem destek hem de direnç sağlar. Ayrıca genel yörüngeye rağmen bir yükseliş trendinin çok hızlı bir şekilde yukarı doğru hareket etmesini engeller. Bitcoin’de böyle bir paralel yükseliş trendi kanalı oluşmuştur. Diğer taraftan yukarı doğru eğimli destek trend çizgisi sağlam ve bozulmadan kalmaya devam ederse, kanalın tepesine doğru bir hareket olasıdır.

Kanal ne zaman oluştu

Kanal 2022’nin sonlarında oluşmaya başladı. Buna göre ilk olarak FTX çöküşü sırasında kırılan yukarı eğimli bir destek hattı olarak hareket etti. Bitcoin fiyatı daha sonra yeni, paralel bir yukarı eğimli destek onu daha yükseğe taşıyana kadar yatay bir seyir izledi. Önceki destek şimdi direnç olarak hareket ediyor. Ayrıca fiyat şu anda içinde ileri geri yaptığı paralel kanalın üst sınırını oluşturdu.

Mevcut yükseliş trendi yapısı bu son satışta da devam ederse, üst direnç sınırına doğru bir itme mümkün olacak. Zaman geçtikçe, bu üst sınır önümüzdeki iki hafta içinde 42 bin dolara ulaşacaktır. Eğer Bitcoin gerçekten de üst sınıra doğru bir koşu yaparsa, bu fiyat Ağustos ayı başlarında çarpıcı bir mesafede olacaktır.

Boğa Sinyali 1: Borsalarda BTC arzının azalması

Ünlü kripto analisti Ali Martinez, şu anda bilinen kripto borsa cüzdanlarında yalnızca 2,25 milyon BTC tutulduğunu ortaya koyan ilgi çekici bir yükseliş grafiği paylaştı. Bu, Ocak 2018’den bu yana ticaret platformlarındaki en düşük Bitcoin arzı.

Veriler, yatırımcıların ve uzun vadeli sahiplerin satış yapmaktan kaçındığını gösteriyor. Diğer taraftan bunun yerine BTC’lerini borsalardan uzak tutmayı tercih ettiğine işaret ediyor. Bu “hodling” davranışı, BTC sahiplerinin olumlu bir duygu içinde olduğunu gösteriyor.

Boğa Sinyali 2: Bitcoin balinalarından giriş olmaması

CryptoQuant Araştırma Başkanı Julio Moreno, 1.000 ila 10.000 BTC’ye sahip büyük yatırımcılardan (diğer adıyla Bitcoin balinaları) borsalara giriş olmadığını gösteren bir grafik paylaştığında başka bir yükseliş işaretine dikkat çekti. Moreno, “Bitcoin balinalarının borsalara girişini gerçekten görmüyorum” dedi.

Buna ek olarak, aynı eğilim küçük yatırımcılar arasında da gözlenmekte. Buna göre BTC’yi merkezi borsalara yatırma konusunda isteksizlik olduğunu göstermekte. Borsa para yatırma işlemleri (7 günlük SMA) grafiğini yorumlayan Moreno farklı bir duruma işaret ediyor. Buna göre “gerçekten de kimse merkezi borsalara para yatırmak istemiyor gibi görünüyor” ifadesini kullanıyor. Bu tür bir davranış, önemli sahiplerin ve kurumların BTC varlıklarını ellerinde tuttuklarına işaret ediyor. Ayrıca potansiyel olarak gelecekteki fiyat artışlarını beklediklerini göstermektedir.

Ayı Sinyali: Kısa vadeli tutucu (STH) MVRV metriği

Zincir analisti Axel Adler Jr. kısa vadeli tutucu (STH) MVRV metriğine değinerek yorum yapıyor. Buna göre “STH MVRV aktif olarak düşüyor. Önceki iki düzeltmede olana benzer bir şey görebiliriz.” diyor. Adler tarafından gösterilen grafik, STH MVRV’nin Mart ortası ve Haziran ortasındaki keskin Bitcoin fiyat düzeltmelerinin en düşük seviyelerinde ya 0’a yakın ya da altına düştüğünü ortaya koyuyor. Şu anda STH MVRV hala bir miktar yüksek seviyede yer alıyor. Bu nedenle MVRV’nin 0’a gelmesi için kısa vadeli sahip satışıyla tetiklenen Bitcoin fiyatında son bir geri çekilme gerekli olacaktır.

Adler ayrıca şu anda vadeli işlem borsalarına Mart ve Haziran aylarında olduğu gibi önemli bir giriş olmadığını belirtti. Adler, “Yukarı ya da aşağı yönlü keskin bir atılım beklemeyin.” diye ekledi.

Binance spot likidite analizi

Analist @52kskew, BTC Binance spot likiditesinin kapsamlı bir analizini paylaşarak ilginç bir gözlemin altını çizdi. Teklif likiditesi (teklifler > talepler) ve spot talepler, düşük volatilite nedeniyle fiyata doğru düştü. “Önceki satış ve mevcut düşen hacim ve minimum düşüşe yol açan hacim farkına dikkat edin” diye ekledi.

BTC’de bir geri çekilme yaşanması halinde, 29.000 dolar ile 28.500 dolar arasındaki teklif likiditesi göz önüne alındığında, bu alan alıcıların devreye gireceği nokta olacak. Yükseliş senaryosunda, bu bölgede spot alımlar gerçekleşir. Ayrıca bunu short pozisyonlardan rotasyon izler. Yeni long pozisyonlar söz konusu olur. Fiyat 30.000 dolar civarındaki spot arza doğru ilerler. Skew, satış senaryosunda fiyatın spot teklif likiditesini aştığını ve zorunlu satışların gerçekleştiğini söylüyor.

Ekonomik verilerin Bitcoin üzerindeki potansiyel etkisi

Buna ek olarak, Bitcoin’in fiyatını etkileyecek makroekonomik faktörleri de göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’nin (PCE) bugün açıklanması özel bir önem taşıyor.

Çarşamba günkü FOMC basın toplantısı sırasında Fed Başkanı Jerome Powell, çekirdek enflasyonun önemini vurguladı. Bu nedenle, özellikle Çekirdek PCE’nin Fed’in enflasyon endişelerini hafifletmek için düşmeye devam etmesi gerekiyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda Çekirdek PCE için %4,2’lik beklenti aşılırsa, Bitcoin’den yükseliş tepkisi beklenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x