Ayhan Bilgen ve Altan Tan’ın ifadeleri HDP’lilerin tutukluluğuna gerekçe yapılmış

4 Kasım 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dahil, Kobani davasında HDP’liler hakkındaki tutuklama ve tutukluluğa devam kararlarında, eski HDP’liler Ayhan Bilgen ve Altan Tan’ın ifadeleri gerekçe gösterildiği ortaya çıktı. Haberden sonra açıklama yapan Bilgen, ifadelerinin arkasında olduğunu ve isteyen avukatlara bunları ulaştırabileceğini söyledi. 

Diken’de yer alan habere göre, Kobani davasındaki mütalaalarda 29 Ağustos 2022’ye kadar Demirtaş’ın tutukluluğa devam kararlarının gerekçesinde hem gizli tanık ifadelerine hem de eski HDP’li isimlere atıf yapıldı.

Daha sonra Bilgen’in adını kullanmayı bırakan savcı, yalnızca Tan’ın ifadelerini Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına gerekçe yaptı.

Tutanaklarda ayrıca Bilgen ve Tan’ın gözaltı ve tutuklama sonrası açıklamalarına da atıf yapıldı ve şu ifadelere yer verildi:


Diken’in haberinden sonra Twitter’dan açıklama yapan Bilgen, ifadelerinin arkasında olduğunu söyledi. Bilgen paylaşımında, “Ben tüm ifadelerimin arkasındayım.Bana ait ifade tutanakları isteyen her avukat tarafından görülebilir. İfade tutanaklarına kolayca ulaşılabilir.Yayıncılık ahlakı ve sorumluluğunun gereği bu ifadeleri yayınlamaktadır. Aksi halde gerekli yasal süreci başlatacağım.” diye yazdı.

Diken Ankara Temsilcisi Altan Sancar, “Haberdeki sav çok açık: Mahkeme ve savcılığın, ifade ve açıklamalarınızı tutuklama gerekçesi yaptığı mahkeme tutanaklarında yer alıyor. Bu da tutanaklardan yalnızca biri. Yasal işlem başlatmak hakkınız, ama mahkeme tutanakları bunu söylüyor. Ben söylemiyorum.” ifadeleriyle tutanağın görüntüsünü Twitter hesabından paylaştı.

Sancar’ın söz konusu tweetini alıntılayan Bilgen şu ifadeleri kullandı:

“Öcalan yıllardır tecritte tutulurken Demirtaş anlık basın açıklamaları ile partiyi yönetiyor. Başkası cenazesine gönderilmezken O özel uçakla hasta ziyaretine götürülüyor ve bu sizin hiç ilginizi çekmiyor.Haber değeri içermiyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir