Beklenen Toplantı: TCMB’nin Enflasyon Beklentilerini Hafize Gaye Erkan Yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ilk Enflasyon Raporu sunumunda beklentilerini açıkladı.

Hafize Gaye Erkan’ın başkanlık sonrası ilk sunumu, beklentilerine ve yol haritasına dair işaretler verecek olması nedeniyle Enflasyon Raporu 2023-3 merakla bekleniyordu. Önceki başkan Kavcıoğlu’nun özellikle medyayla gergin diyaloglarına sahne olan sunumda, soru cevap kısmı da merakla bekleniyor.

Erkan, sunumuna ‘Temel amacımız fiyat istikrarıdır’ ifadeleriyle başladı. ‘Enflasyonu düşürmek için parasal sıkılaştırma dönemine başladık, gerektiği zaman, gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendireceğiz’ diye TCMB Başkanı sunumunda öne çıkan ifadeler şu şekilde oldu:

Erkan: “Enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir.”

Fiyat istikrarı doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. 

Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz.

Yılın ikinci yarısında parasal sıkılaştırmanın etkileri, hizmet kanalıyla cari işlemler hesabında belirgin bir iyileşmeyi öngörmekteyiz. Güçlü bir parasal sıkılaştırma sürecini Haziran ayında başlattık, bu sürecin kademeli, dengeli ve istikrarlı olacağını da vurguladık.

Kararlarımızla kredi genişlemesinin enflasyon üzerindeki etkilerini kontrol etmekteyiz. Mevduat faizinin dolarizasyonu artırmayacak bir seviyede bulunmasını önemsiyoruz

TCMB’nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 22,3’ten yüzde 58’e yükseltildi.

Detaylar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x