‘Büyük Dalga Yakın’ 3 Analist: Altın ve Bunlara Sığının!

Hafta başında spot altın 1.813 dolardan işlem görüyordu. Yedi gün sonra ise, ABD doları karşısında %9,65 artışla 1.988 dolara ulaştı. Altının yükselişi, küresel bankacılık sistemine güvenin tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğu ve beş büyük bankanın kurtarma paketi aldığı bir zamanda geldi. Analistler, üç yatırım enstrümanına dikkatleri çekiyor.

Altın, satın alma gücü yıkımını sadık bir şekilde takip eder!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzer, çok sayıda ABD ve uluslararası bankanın aşırı zayıflık belirtileri göstermesinin ardından altının fiyatı 2.000 dolara yaklaşıyor. Federal Reserve, bankalara beş günde 164,8 milyar dolar borç vererek ABD merkez bankasının parasal sıkılaştırma politikasının neredeyse %50’sini sildi. Sonuç olarak, piyasa, bankacılık sektörünün karşı karşıya kaldığı mali felaketin ardından bu ay muhtemelen 25 baz puan civarında güvercin bir oran artışı veya hatta hiç oran artışı beklemiyor. TD Securities’in küresel emtia stratejisi başkanı Bart Melek’e göre bu ‘altın için iyi bir haber’. Bu bağlamda Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar, Fed’in 25 baz puanlık bir artış daha yapacağı ve ardından muhtemelen bir süre üzerinde oturup ne olacağını bekleyeceği sonucuna varıyor. Altın perspektifinden bakıldığında, bankacılık sistemindeki aksamalar ve ABD Hazine Bakanlığı’nın yardım etme isteği göz önüne alındığında, enflasyonun daha yüksek bir seviyede daha uzun süre kalmasına izin veren bir uyum sağlayabiliriz.

Altın geçen hafta ABD doları karşısında %9,65 arttı ve gümüş de son yedi günde %12,61 yükseldi. Bu arada, ABD Dolar Endeksi (DXY) hafta başındaki 105,65’ten şu anki 103,864 seviyesine düştü. İstatistik analisti ve piyasa hareketi tahmincisi Northstar, 21 gün önce altının DXY’ye kıyasla yıllar içindeki performansı hakkında tweet attı. Northstar o sırada “1974’te DXY 105 ve altın 150 dolardı. 1981’de DXY 105 ve altın 450 dolardı. Bugün DXY 105, ve altın 1.810 dolar. Yükselen ABD Doları Endeksi’nden korkmayın. Zamanla altın, satın alma gücü yıkımını sadık bir şekilde takip eder,” yazdı.

Sarı metal, ‘dinlenen bir boğa’ gibi!

Bloomberg’in kıdemli makro ve emtia stratejisti Mike McGlone, üç gün önce, 15 Mart’ta altından ‘dinlenen bir boğa’ olarak bahsetti. Bu doğrultuda McGlone, şu hususların altını çizdi:

Altın, salgınla ilgili fazla likidite nedeniyle aşırı genişlemekten geri dönen çoğu riskli varlık ve emtia ile karşılaştırıldığında, nadir bir durgun boğa piyasası gibi görünüyor. Düşen ham petrol, metali 2.000 dolarlık direnci aşması için deflasyonist kıvılcımın bir parçası olabilir. Tarih bir rehber ise, hızla düşen 300 emtia, bir bankacılık krizi ve Fed sıkılaştırması bir tezat teşkil ediyor. Bu durum, altının yükselmesini sağlayan bir Fed pivotunu tetikleyebilir.

Üçü bir arada: Altın, gümüş ve Bitcoin

forwardoftheherd.com’un sahibi Richard Mills, Cuma günü gümüşün yükselişinin abartısız olduğuna inandığını söyledi. Mills, “Mevcut göstergeler gümüşün değerinin çok altında olduğunu gösteriyor’ dedi. Buradan hareketle Mills, şu açıklamayı yaptı:

Şu anda 17 Mart sabahı altın-gümüş oranı 88:1, yani bir ons altın almak için 88 ons gümüş gerekiyor. Bu, altın ons başına 2.000 dolara ulaştığı zaman, ‘gümüşün %147’lik bir artışla ons başına yaklaşık 30 dolara yükseleceği anlamına geliyor. Gümüş-altın oranı 100:1’den 64:1’in biraz üzerine düştü. Gümüşün değerinde önemli bir artış ‘kolaylıkla tekrar gerçekleşebilir.

Birçok altın ve gümüş savunucusu, ileriye dönük değerli metaller için büyük umutlar besliyor. Ayrıca McGlone, altının mevcut makroekonomik olaylardan etkileneceğine inanırken, piyasa stratejisti bankacılık sorunlarının Bitcoin (BTC) için belirleyici bir an olabileceğini düşünüyor. Bu doğrultuda McGlone, şu paylaşımı yaptı:

Bitcoin, tahvil fiyatlarındaki çöküşün ardından bankalar stres altına girdiğinden, ABD Hazine uzun vadeli tahvilleri ve altın gibi ticaret yapmak için ilerliyor olabilir. 25.000 doların üzerinde devam eden Bitcoin, farklı bir gücün açık bir işareti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir