Çamaşır suyu değen kıyafetlerinizi atmanıza gerek yok: Çamaşır suyu lekelerine karşı mucizevi bir yöntem…

Çamaşır suyu, çok etkili bir kimyasal ve en çok kullanılan temizlik malzemesi. Cilt için de riskli olan bu temizlik ürünü, cildinize temas ettiğinde derinin soyulmasına ve kaşınmasına neden olacaktır. Solunum yollarını rahatsız edeceği için nefes almada güçlük çekebilirsiniz. Renkli çamaşırlarda geri dönülmez lekelere neden olması ise tahammül edilemez bir durum. Ağartıcı lekelerini onarmak yerine ilk olarak bu lekelerin oluşmasını engellemelisiniz. Ancak çok dikkat etseniz de kıyafetinize ya da örtülerinize değen bir çamaşır suyu problemi yaşadıysanız şu yolları deneyebilirsiniz.

Kumaş çantanız, en sık kullandığınız kot pantolon, şık görünümlü gömlekleriniz, şal ve eşarpları ve aklınıza gelen pek çok giyim ürününü çamaşır suyu lekesinden kurtarmak çok kolay. Kıyafetlerinizin ziyan olmaması için önereceğimiz yöntemler sayesinde, sevilen ürünlerinizi yeniden kullanacaksınız.

Kıyafetleri çamaşır suyu lekesinden nasıl koruruz?

Kaşla göz arasında kıyafetlerinize sıçrayan çamaşır suyundan korunmak mümkün. Hem sağlığınız için hem de ürünlerinizin daha uzun ömürlü kullanımı için bazı püf noktaları:

  • Ev temizliği yapacaksanız; temizlik öncesinde mutlaka eski bir kıyafet giyin.
  • Çamaşır suyunun en ufak bir damlası bile kıyafetinize geldiğinde, dokuda renk açmasına neden olacaktır. Bu durumu önlemek için eski bir kıyafetinizi gözden çıkarmalısınız.
  • Temizlik öncesinde elinize temizlik eldiveni giymeniz önerilir. Bu şekilde ellerinizi çamaşır suyundan ve oluşturabileceği etkilerden korunursunuz.
  • Daha sağlıklı koşullarda temizlik yapmak için çamaşır suyu kullanırken saf su ile sulandırmanız ve bulunduğunuz odayı havalandırmanız gerek.

Çamaşır suyu lekesi nasıl temizlenir?

Metil Alkol

Bir kap içine çok az miktarda metil alkol doldurun. Metil alkolü kullanırken çok dikkatli olmanız ve çocuklardan uzak bir alanda uygulama yapmanız önerilir. Ayrıca maske ve eldiven kullanarak işlemleri yapmayı unutmayın.

Çamaşır suyu lekesi olmuş kıyafeti düz bir zemin üzerine serin.

Pamuk yardımıyla metil alkolü alın ve lekeli bölgeye pamuğu sürün. Tüm lekeli yüzeye metil alkol sürdükten sonra 1 gece bekleyin.

Daha sonra kıyafetinizi düşük derecede yıkayın. Böylelikle kıyafetlerinizi çamaşır suyu lekesinden kurtarmış olacaksınız.

Metil alkolü kullanırken çok dikkatli olmanız ve çocuklardan uzak bir alanda uygulama yapmanız gerekir. Çünkü, metil alkol kokusu insan sağlığına ciddi zararlar vermektedir. Kıyafetlere uygulama yaparken maske kullanmanız ve eldiven giymeniz tavsiye edilir.

Çamaşır suyu lekesini kamufle etmek için neler yapılabilir?

Metil alkol, kıyafetlerinizdeki çamaşır suyunu geçirme konusunda bazı durumlarda etkisiz kalabilir. Özellikle de açık renkli kot pantolon ve ceket gibi ürünlerde durum böyle olabilir.

Bu giyim ürünlerini daha sonra da kullanmak isterseniz; çamaşır suyunun leke bıraktığı yerlere renkli kumaşlarla yama yapabilirsiniz.

Çok ufak noktalar halinde lekeler varsa lekeli bölgeye zevkinize göre düğme dikebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir