İklim krizinin yarattığı sıcak hava dalgaları turizmi de etkiliyor… Tur firmaları tatil rotalarını daha soğuk ülkelere çeviriyor

Nil Göksu Urgancıoğlu

Uzmanlar uyarıyor: Sıcak hava dalgalarının ve iklim değişikliğinin insanları tatillerini ilkbahar veya sonbaharda yapmaya ve daha serin yerler seçmeye sevk edebilir.

Almanya merkezli tur firması TUI’nin CEO’su Sebastian Ebel, tatilcilerin Kasım ayında Yunanistan’a seyahat etmeyi tercih edecebileceğini söyledi. BBC’ye konuşan Ebel, Belçika veya Polonya kıyıları gibi destinasyonların daha popüler hale gelebileceği görüşünde. Temmuz ayında Rodos’ta çıkan orman yangınları firmaya 25 milyon Euro’ya mal oldu. Rodos’ta ve Yunanistan’ın diğer bölgelerinde orman yangınları çıktığında toplamda 20.000’den fazla insan tahliye edildi.

Pandeminin ardından tatil rezervasyonlarında dünya genelinde bir toparlanma var. İklim krizi nedeniyle ortaya çıkan yangınlarsa uzmanlara göre, şimdilik talebi yalnızca kısa vadede etkiledi. Yangınların ardından yapılan rezervasyonlar, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 5 daha fazla.

İSKANDİNAV ÜLKELERİ POPÜLER Mİ OLACAK?

Fakat tur operatörleri, yangınlar nedeniyle ortaya çıkabilecek zararı minimize edebilmek için sunduğu destinasyonların sayısını genişletmeyi planlıyor.

Uzmanlara göre, İskandinav ülkeleri gibi daha ılıman sıcaklıklara sahip ülkeler daha popüler seyahat yerleri haline gelebilir. Fakat bu hemen, kısa vadede gerçekleşecek bir durum değil. Zira Akdeniz bölgesi tatilciler için en iyi yerlerden biri olmaya devam ediyor.

TÜRKİYE POPÜLER DESTİNASYONLAR ARASINDA

Tur firmaları, iklim değişikliğine bağlı aksamalardan etkilenen bölgelere giden turistler için yeni sigortalar getirmeyi de planlıyor.

TUI verilerine göre, bu yaz popüler destinasyonlar Türkiye, Karayipler, Balear Adaları, Yunanistan ve Kanarya Adaları.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x