Lüks Saatlerde Korku! Pandemi Döneminde Tavan Yapan Satışlar Düştü mü?

Saat sektörünün ileri gelen markalarından ardı ardına durgunluk haberleri gelmeye başladı. Rolex’ten Patek Philippe’e şirketlerin CEO’ları düşmekte olan talepten dolayı neden endişeli olduklarını ve bunun çeşitli sebeplerini Bloomberg’le paylaştı. Detaylar için buyurun! ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Saat sektörünün pandemi döneminde gördüğü canlılıktan sonra bugün piyasada ciddi bir düşüş söz konusu.

Patek Philippe’ten Oris’e ileri gelen lüks saat üreticilerinden talebin azalmasıyla satışların durulduğu haberleri geliyor.

Patek Philippe’in Yönetim Kurulu Başkanı Thierry Stern son iki aydır piyasanın öncekine göre durgun olduğunu belirtti.

‘Berbat bir durumda olduğumuzu söylemiyorum tabii ama piyasanın yavaşladığı yadsınamaz.’

Oris markasından da benzer açıklamalar gelmeye devam ediyor;

‘Gelirlerimiz çift haneli yüzdelerde seyretse de perakende siparişlerinde düşüş olacağı sinyallerini görebiliyoruz.’

Pandemi sırasında 27.6 milyar dolarlık ihracat rekoru kıran İsviçreli lüks saat üreticileri bir yatışma dönemiyle karşı karşıya.

Kapanma döneminde geleneksel saatlere olan merak yeni nesille beraber artmıştı; özellikle de ABD’de. Bu ilginin getirisi üreticiler için güzel olsa da 2023 yılına girerken eskiye nazaran talepler azalmış durumda.

Saatleri yaklaşık 30 bin dolar değerinde olan Patek’e olan talep halen yüksek ve arzın çok üzerinde ancak endişeler dinmiyor.

Şirket başkanının açıklamasına göre yeni modellere karşı olan ilgisizlikle beraber mevcut ekonomik istikrarsızlıklar tüketicinin çekimser kalmasına sebep oluyor. Diğer yandan Oris şirketi, ABD’de talebin halen yüksek olduğunu fakat Almanya, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde sıkıntı yaşandığını belirtiyor.

Zenith CEO’su Julien Tornare, “her alanda az çok bir istikrarsızlık olduğuna” dikkat çekti.

Tornero ayrıca Çin perakende piyasasının üç yıllık bir kapanma dönemi geçirmesinin üretici ve tüketicilerde travma yarattığını belirtti. Bunun sebebi ise İsviçreli saat markaları için en büyük ithalat noktasının Çin olması. Başka bir deyişle Çinli tüketiciler halen pandemi öncesi alışkanlıklarına dönebilmiş değil.

Ancak talepteki bu durgunluğun olumlu bazı sonuçları da olabileceği yorumlar arasında.

Rolex ve Patek gibi ileri gelen lüks saat markaları, bu durumun bekleme listesindeki müşterilere daha hızlı ulaşabilecekleri anlamına geldiğini söylüyor. Anlayacağınız saat piyasası öncekine nazaran durulsa da talepler halen yüksek.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir