Türklerin Sepetindeki Altcoin ‘Cüzdan Hackiyle’ Düşüşe Geçti!

On-chain dedektifi ZachXBT tarafından gündeme getirilen bir hack skandalında, popüler bir altcoin projesinin devam eden güvenlik açığı sorunlarını göz ardı ettiği öne sürüldü.

İlk 50 arasından bu altcoin projesi güvenlik açıklarını görmezden geliyor

Twitter’dan kendini “on-chain dedektifi” olarak tanımlayan @ceoleeparsons, Algrorand kullanıcılarının hack saldırılarından milyonlarca dolar kaybettiğini iddia etti. Vurgulanan nokta, Algrorand ekibinin güvenlik açıklarına müdahale etmemesi, olayı gizli tutması ve mağdur yatırımcıları kurtarmak için herhangi bir çaba göstermemesi.

@ceoleeparsons, Algorand’in dün yeni CFO’sunu tanıttığı tweet’in altına, “Siz palyaçolar, topluluk üyelerinden milyonları çalan devam eden saldırıyı gerçekten kabul etmeye ve onlara yardım etmeye ne dersiniz?“ diye yazdı. Hack olaylarını inceleyen bir on-chain dedektif paltformu olan ZachXBT’de, Algorand’ın devam eden cüzdan boşaltma hack’ini “kabul etmemesi”ni gündeme getirdi. @ceoleeparsons’in söylediklerini retweet ederek destekledi.

Gizemli cüzdan boşaltma operasyonları

Cüzdan sağlayıcısı MyAlgo, 27 Şubat’ta tüm kullanıcıların MyAlgo’da depolanan Mnemonic cüzdanlarından para çekmelerini tavsiye eden kritik bir bildiri yayınladı. Mesajda, “son hack saldırıları” kabul edildi ve güven açığının temel nedeninin hala bilinmediği belirtildi.

Saldırılar bir haftadan uzun bir süre önce oldu ve o zamandan beri başka bir hareket olmadı.

9,2 milyon dolar kayıp

Konuyu derinlemesine inceleyen ZachXBT, bilgisayar korsanlarının 19-21 Şubat tarihleri ​​arasında başlıca 19,5 milyon ALGO ve 3,5 milyon USDC olmak üzere 9,2 milyon doları ele geçirdiğinden şüpheleniyor. MyAlgo’nun ilk uyarısından bir haftadan fazla bir süre sonra ZachXBT, Algorand’ı saldırganın çıkış yollarını kapatma konusundaki eylemsizliği nedeniyle kınadı. Gösterilen toplum ihmalinin kabul edilemez olduğunu da sözlerine ekledi:

Mağdur Algorand sahiplerinden gelen tweetleri bir araya getiren ZachXBT, 7 Mart itibarıyla cüzdan boşaltma işlemlerinin hala devam ettiğini söylüyor.

Algorand ekibi yanıt veriyor

6 Mart’ta Algorand Vakfı, durumu özetleyerek sorunu kabul etti. Soruşturmaların protokol veya yazılım geliştirme kiti güvenlik açıkları göstermediğini söyledi. Ayrıca, MyAlgo ile temasa geçildiğini ve cüzdan sağlayıcının herhangi bir güvenlik açığı tespit etmediğini doğruladı. Ama soruşturmalar devam ediyor.

Algorand CTO’su John Woods, kripto cüzdanlarının teknik açıdan nasıl çalıştığına odaklanan cüzdan güvenliği hakkında bir video yayınladı. Kullanıcılara, diğer cüzdan türlerine göre üstün koruması nedeniyle bir donanım cüzdanında para saklamalarını tavsiye etti: “anahtar hiçbir zaman donanım cüzdanından çıkmaz; donanım cüzdanı, anahtarı USB arabirimi aracılığıyla vermek için fiziksel yeteneğe sahip değil.”

Woods, kendisinin ve Algorand’ın topluluğunu dolandırıcılık ve hırsızlıktan etkilenmesini önemsediğini söyledi. MyAlgo güvenlik açıkları tespit edilirken topluluktan sabırlı olmalarını istedi. Fakat, hack olaylarının merkezinde kalan ALGO endişeli yatırımcıların neden olduğu satış baskısını tecrübe ediyor.

Altcoin piyasası yatayken, ALGO fiyatı düşüyor

Piyasa değerine göre 37.sırada yer alan Algorand, hack gündeminin ortasında %3 civarında kırmızıda işlem görüyor. Karşılaştırma için Bitcoin ve Ethereum %0,5’in altında yatay hareket ediyordu.

Kriptokoin.com olarak DeFi piyasasının Şubat ayı hack raporuna bu yazıda yer verdik. Geçen hafta hack olaylarıyla gündeme gelen tanınan projelerden biri Sandbox oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir