Suç örgütü elebaşı Barış Boyun İtalya’da yakalandı… Operasyondan anbean görüntüler

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, elebaşılığını Barış Boyun’un yaptığı organize suç örgütüne yönelik, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı (KOM) ve Interpol-Europol Daire Başkanlığı ile İtalyan güvenlik makamlarının ortak çalışması sonucu, İtalyan polisi tarafından Roma ve Milano’da operasyon düzenlendiğini belirtti.

YERLİKAYA: “NEFESLERİNİ KESECEĞİZ”

Operasyonda, Türkiye adli makamlarınca kırmızı bültenle aranan Barış Boyun’un da aralarında bulunduğu organize suç örgütü üyesi 17’si Türk, 2’si İtalyan olmak üzere 19 şüphelinin yakalandığını bildiren Yerlikaya, “Aziz milletimizin bilmesini isterim ki hangi büyüklükte olursa olsun, hangi ülkeye kaçmış olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, adalete teslim etmeye kararlıyız. Onların nefeslerini keseceğiz.” ifadesini kullandı.

İTALYAN POLİS YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

İtalyan Polisinden (Polizia di Stato) yapılan yazılı açıklamaya göre, Milano Mahkemesi Ön Soruşturma Hakimliğinin çıkardığı ihtiyati gözaltı kararı doğrultusunda, İtalya, Türkiye ve Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol) işbirliğinde İtalya, İsviçre, Almanya ve Türkiye’de düzenlenen operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı.

SUÇLAMALAR NELER

Açıklamada, gözaltına alınanlara terör amaçlı suç örgütü kurmak, cinayet amaçlı silahlı çete kurmak, yaralama, yasa dışı silah ve patlayıcı bulundurmak, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet ve yasa dışı göçe yardımcı olmak suçlarından operasyon düzenlendiği bilgisi yer aldı.

2022’DE DE GÖZALTINA ALINDI

İtalyan basınında çıkan haberlerde, operasyon çerçevesinde gözaltına alınanlar arasında organize suç örgütü elebaşı Barış Boyun’un da bulunduğu belirtildi. Boyun’un sabah saatlerinde başkent Roma’ya 90 kilometre mesafedeki Viterbo’da gözaltına alındığı ifade edildi.

Haberlerde, 40 yaşındaki Boyun’un Türkiye’de en çok arananlar listesinin başındaki isimlerden olduğu ve 2022 yılında gözaltına alındığında Türk makamlarının iade talebinde bulunduğu ancak İtalyan yargısının buna yeşil ışık yakmadığı hatırlatıldı.

FABRİKAYA KAMİKAZE SALDIRI PLANI: “TÜRKİYE BENİ KONUŞACAK”

İtalyan basınında yer alan iddiaya göre Barış Boyun, Türkiye’deki bir alüminyum fabrikasına saldırı hazırlığı içindeydi. Barış Boyun’a atfedilen “Bana bir hafta verin, büyük hazırlıklar yapıyorum, tüm Türkiye bunu konuşacak” ifade de haberde yer aldı.

ODATV YAZDI

Odatv, Nusr-Et’in Beşiktaş’taki restoranına saldırıyı düzenleyenlerin suç örgütü elebaşları Barış Boyun ve Volkan Reçber çetesi çıktığını “Nusr-Et’e saldırıdan Barış Boyun ve Volkan Reçber çetesi çıktı” başlıklı haberiyle mart ayında okuyucularına geçti.

Nusr-Et’e saldırıdan Barış Boyun ve Volkan Reçber çetesi çıktıGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x